Skip to content Skip to footer

Jak si udržet zdravé srdce?

 

Povídali jsme si s farmaceutkou PharmDr. Janou Matuškovou, která se věnuje vzdělávání v oblasti farmacie.

 

Co to jsou ty omega – 3 mastné kyseliny – proč a pro koho jsou důležité?

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou nezbytné pro naše zdraví. Tělo si je však neumí samo vytvořit a ve stravě jich máme kritický nedostatek, protože se vyskytují zejména v mořských rybách.

Důležité jsou omega – 3 kyseliny s názvem EPA a DHA. Právě EPA a DHA přispívají ke správné funkci srdce, k udržení normální hladiny triglyceridů a k udržení normálního krevního tlaku. Navíc DHA přispívá k udržení dobrého zraku a mozku.

Důležité jsou pro celou populaci: děti, dospívající, dospělé i pro těhotné a kojící ženy.

Potřebujeme i omega – 6 a omega – 9 kyseliny?

Omega – 6 mastné kyseliny umíme bez problémů získat ze stravy, protože se nacházejí v běžných potravinách jako jsou vejce, maso, některé rostlinné oleje, chléb, kukuřice atd. Většina lidí „díky“ svým stravovacím návykům nahromadí více omega – 6 mastných kyselin, jak je nutné a má je, v poměru k omega – 3 mastným kyselinám, nadbytek, což může způsobit zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Právě proto je důležité si hlídat poměr omega – 6 ke omega – 3 kyselinám. Zkušenosti ukázaly, že se považuje za zdravý poměr 1:1 až 4:1. Ideální poměr 1:1 mají například Eskymáci, u kterých je kardiovaskulární úmrtnost na úrovni pouze 7%. Evropané mají alarmující poměr 50:1, přičemž kardiovaskulární úmrtnost Evropanů je na úrovni 45%! Je jen na nás, abychom se pokusili tento poměr zvrátit.

Doplňováním samotných omega – 6 kyselin si nesprávný poměr ještě zhoršujeme. Užíváním výživových doplňků s „kompletním složením“ (tj. Omega – 3, 6, 9) se tento nesprávný poměr rozhodně nezlepšuje! Omega – 9 kyseliny si umí tělo vytvořit samo, takže jejich příjem formou doplňků stravy je zbytečný.

Jak si doplnit nedostatek omega – 3 mastných kyselin?

Omega – 3 mastné kyseliny, jejichž kritický nedostatek máme v naší stravě, si můžete jednoduše doplnit formou doplňků stravy, které jsou určeny k doplnění látek, které nám v naší stravě chybí. Obecně doplňky stravy doporučuji kupovat výhradně v lékárnách – tam máte jistotu, že přípravek je řádně registrován a skladován. Při výběru můžete požádat o konzultaci či doporučení odborný personál lékárny, případně se sami podívejte, jaké množství EPA a DHA obsahuje jedna kapsle daného přípravku. Množství EPA a DHA vypovídá o kvalitě doplňků stravy více, než údaj o obsahu omega 3-mastných kyselin nebo o obsahu rybího oleje. Právě EPA a DHA totiž přispívají ke správné funkci srdce, k udržení normální hladiny triglyceridů a k udržení normálního krevního tlaku. Navíc DHA přispívá k udržení dobrého zraku a mozku.

V čem se nová 3-omega Premium od výrobce GENERICA liší od ostatních přípravků na trhu?

Pouze některé doplňky stravy, a právě novinka 3-omega Premium k nim patří, obsahují samotné potřebné 3-omega mastné kyseliny EPA a DHA, a to ve vysokých dávkách 300 mg EPA a 200 mg DHA v jedné kapsli, takže pro jejich účinek na srdce stačí užívat jednu kapsli denně. Při srovnávání různých přípravků v lékárně si pohlídejte obsah EPA a DHA v jedné kapsli. Někteří výrobci totiž uvádějí obsah v tzv. denní dávce, což někdy, především u slabších přípravků, odpovídá celkovému počtu 2 – 4 tobolky denně. Výsledky porovnání pak klienta matou a jsou zavádějící.

Kapsle 3-omega Premium obsahují čistý rybí olej z ančoviček, sardinek a makrel divoce žijících v ekologicky čistých oblastech Norska. Neobsahují žádné syntetické přísady, ale pouze přírodní látky. Obsažené omega – 3 mastné kyseliny jsou navíc ve formě tzv. triglyceridů pro vysokou vstřebatelnost. V případě potřeby je možné, pro snazší polykání, kapsle rozžvýkat a následně zapít vodou. Jsou vhodné pro děti od 3 let, dospělé, těhotné i kojící ženy. Doplňky stravy doporučuji vybírat spíše podle kvality, nikoli jen podle ceny. Přesto je cena pro klienta důležitá a nový produkt 3 – omega Premium má příznivý poměr ceny a kvality. Balení na více než 3 měsíce v lékárně zakoupíte orientačně za 333,-Kč.