Skip to content Skip to footer

Užitečná čtveřice potřebná pro každého z nás

Které 4 látky bychom měli užívat VŠICHNI Češi bez výjimky? Mladí či starší, děti, senioři i budoucí maminky? Co byste měli pravidelně zařadit do svého denního příjmu v podobě doplňků stravy? Jak již samotný název napovídá, doplňky stravy slouží k doplnění látek, kterých máme ve stravě nedostatek. Určitě se setkáte se zastánci teorie, že při konzumaci vyvážené stravy přijmeme do těla vše potřebné. Pestrá strava a zdravý životní styl jsou sice základem pevného zdraví. Existují však 4 důležité látky, které „jen“ s pomocí stravy v doporučené denní dávce jednoduše nezískáte. Proč je tomu tak, se dozvíte níže.

1. OMEGA-3 nenasycené mastné kyseliny

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou nezbytné pro naše zdraví. Tělo si je však neumí samo vytvořit a ve stravě jich máme kritický nedostatek, protože se vyskytují zejména v mořských rybách. Dvě nejdůležitější omega-3 nenasycené mastné kyseliny se nazývají EPA a DHA. Právě EPA a DHA přispívají ke správné funkci srdce, k udržení normální hladiny triglyceridů a k udržení normálního krevního tlaku. Navíc DHA přispívá k udržení dobrého zraku a mozku. Známe i omega-6 kyseliny (obsahují je např. rostlinné oleje, maso, vejce), ale těch máme v potravě dostatek. Většina lidí „díky“ svým stravovacím návykům nahromadí více omega – 6 mastných kyselin, než je potřeba a má jich, v poměru k omega – 3 mastným kyselinám, nadbytek. To může způsobit zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Bohužel kardiovaskulární úmrtnost Evropanů je na úrovni až 45%. Doplňováním samotných omega – 6 kyselin si nesprávný poměr ještě zhoršujeme. Užíváním doplňků stravy s „kompletním složením“ (tj. Omega – 3, 6, 9) se tento nesprávný poměr rozhodně nezlepšuje! Omega – 9 kyseliny si umí tělo vytvořit samo, takže jejich příjem formou doplňků stravy je zbytečný. Pouze některé doplňky stravy, a mezi ně patří i novinka 3-omega Premium, obsahují samotné potřebné 3-omega mastné kyseliny EPA a DHA, a to ve vysokých dávkách 300 mg EPA a 200 mg DHA v jedné kapsli, takže pro jejich účinek na srdce stačí užívat jednu kapsli denně. Tato novinka obsahuje extra čistý rybí olej z ančoviček, sardinky a makrel divoce žijících v ekologicky čistých oblastech Norska. Neobsahuje žádné syntetické přísady, ale pouze přírodní látky. Mohou ji užívat děti od tří let, dospělí (včetně diabetiků, celiatiků a lidí s laktózovou intolerancí) a bez obav i těhotné a kojící ženy.

 

2. VITAMIN D

Říká se mu také sluneční vitamin a to proto, že jej získáváme ze slunečního UV-B záření. Jeho nedostatkem však trpí až tři čtvrtiny české populace! Důvodem je, že během podzimních, zimních a jarních měsíců pronikají v našich zeměpisných šířkách sluneční paprsky atmosférou v nepříznivém úhlu a tak se v našem těle vitamin D netvoří v dostatečném množství. Vitamin D je nezbytný pro všechny věkové kategorie, u dětí je důležitý pro správný vývoj a růst kostí, u dospělých pro udržení zdravých kostí a u seniorů i pro svalovou „sílu“. Ještě málo známá je důležitost vitaminu D na podporu imunity. Mít dostatečné množství vitaminu D je základem pro správné fungování imunitního systému. S jeho podáváním byste měli začít u dětí se začátkem školního roku. Od podzimu do jara se doporučuje podávat dětem 800 jednotek denně (2 kapky vitaminu D GENERICA denně) a dospělým až 2000 jednotek denně (5 kapek vitaminu D GENERICA denně).

Pokud budete užívat 2000 I.U. vitamínu D denně, nepoužívejte současně žádné další přípravky s obsahem vitaminu D. Pokud máte onemocnění ledvin nebo vyšší hladinu vápníku v krvi či moči a patříte mezi osoby s rizikem vzniku ledvinových kamenů, musíte se před užitím doplňku stravy s vitaminem D poradit s lékařem.

 

GENERICA nabízí kompletní portfolio vitaminů D ve formě tobolek (s obsahem 400, 800 nebo 2000 jednotek vitamínu D) a rovněž ve formě kapek, kde jedna kapka přesně dávkuje 400 IU vitaminu D, takže si umíte jednoduše nadávkovat potřebné množství podle ročního období nebo podle toho, zda je to pro dítě nebo dospělého. Kapky jsou vhodné pro děti již od 1. měsíce, jsou na bázi olivového oleje, který nezatěžuje žaludek a mají i certifikovaný dávkovač, který Vám usnadní „kapání“. Kapky jsou však vhodnou formou i pro větší děti, dospělé či seniory, kterým tato forma vyhovuje více než kapsle. Všechny vitamíny D společnosti GENERICA obsahují čistý vitamín D3 bez alergenů. Kapky jsou bez konzervačních látek, umělých sladidel či přidaných barviv.

 

3. HOŘČÍK

Hořčík je důležitý pro správné fungování nervového systému a správnou funkci psychiky, ke snížení vyčerpání a únavy. Zároveň přispívá ke správnému fungování svalů a k udržení zdravých kostí a zubů. Současná strava obsahuje méně hořčíku, a proto většina populace trpí jeho nedostatkem. Způsobila to industrializace potravinářského průmyslu, šlechtění nových odrůd zeleniny a ovoce, technologické zpracování potravin i celkové změny klimatu. Hladinu magnézia v těle snižuje i nadměrné pití alkoholu, kávy a různých energetických nápojů. Proto se doporučuje doplňovat hořčík formou doplňků stravy, a to především lidem se zvýšenou psychickou zátěží (vyčerpání, stres) nebo fyzickou zátěží. GENERICA nabízí hořčík ve formě tablet (250 mg hořčíku v jedné tabletě) nebo ve formě šumivých tablet slazených stévií. V nabídce má 3 různé formy šumivých tablet – 250 mg hořčíku s přidaným vitamínem C, 250 mg hořčíku s přidaným vitamínem B6 nebo 375 mg hořčíku s vitamínem C i vitamínem B6. Šumivé formy magnéziem značky GENERICA se vyznačují příjemnou chutí a výbornou rozpustností díky obsahu citrátu hořečnatého. Neobsahují umělá barviva.

4. ŽELEZO (zejména ženy)

Železo je nejvíce zastoupená látka v našem těle a je vskutku pořádně „vytížená“: přispívá ke správné tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, ke snížení vyčerpání a únavy a také ke správné funkci imunitního systému. Člověk s nedostatkem železa je bledý, pociťuje únavu a má zvýšenou citlivost na chlad. Jeho nedostatkem nejvíce trpí ženy ve fertilním věku (18-59 let) a dále dívky ve věku 15 až 18 let, a to vzhledem k pravidelné ztrátě krve při menstruaci. Doplňky stravy s obsahem železa se doporučuje pravidelně užívat ženám v produktivním věku, zejména při silné menstruaci, dále těhotným a kojícím ženám, lidem při zvýšené únavě, po operaci či nemoci, dárcům krve a vegetariánům či veganům, nakolik železo získáváme především z masa. Některé přípravky s obsahem železa však mohou způsobovat trávicí potíže jako bolesti žaludku, nevolnost či časté zácpy. Od září najdete na trhu novinku – doplněk stravy Ferrigen®, který díky patentované mikroenkapslované formě nedráždí zažívací trakt a je lehce stravitelný. Navíc má vysokou vstřebatelnost a nemá železitou pachuť. Díky výborné toleranci a vysoké biologické dostupnosti tak rychleji dosáhnete potřebnou hladinu železa a hemoglobinu v těle.