Skip to content Skip to footer

Proč je dobré si na dovolenou vzít i probiotika?

Povídali jsme se s dětskou lékařkou MUDr. Alenou Kadlíčkovou z Ambulance dětského a dorostového lékařství v Trnavě.

Proč si máme na dovolenou vzít i probiotika? Na co jsou dobrá?

Probiotika obsahují živé bakterie, které se běžně nacházejí ve střevě a jsou označovány jako střevní mikroflóra. Udržují rovnováhu mezi střevními mikroorganismy, brání nadměrnému rozmnožení škodlivých bakterií, které mohou způsobit střevní potíže. Rovněž příznivě ovlivňují celkové zdraví a imunitu člověka. Naše tělo je samo neumí produkovat, proto je třeba je pravidelně doplňovat. Na dovolené, zvláště v zahraničí, hrozí vyšší riziko různých trávicích problémů. Střevní potíže nám často způsobuje konzumace jiné stravy, než na jakou jsme běžně zvyklí v domácím prostředí. To jsou důvody, proč střevní imunitu před dovolenou posílit ! Nejlépe užíváním živých probiotických bakterií už několik dní před vycestováním, pokračovat během celého pobytu a ještě několik dní po návratu z dovolené. To platí nejen pro děti, ale i pro dospělé.

V lékárnách je dostupná řada přípravků s obsahem živých bakterií. Jak si správně vybrat?

Doporučuji vybírat přípravky, které garantují počet živých bakterií do konce doby použitelnosti. Měly by obsahovat nejen živé bakterie, ale i prebiotickou vlákninu, která umožňuje růst a množení bakterií, jednoduše řečeno – je potravou pro probiotika. Důležitá je správná kombinace použitých kmenů s důrazem na studiemi prokázané účinky. Na trhu je dostupný přípravek Probicus® Premium, který je v souladu s nejnovějšími doporučeními Mezinárodní asociace probiotik. Obsahuje pět vzájemně kompatibilních kmenů se studiemi podloženými účinky, dále prebiotickou vlákninu a navíc vitamin B6 na podporu imunity. Množství živých bakterií je v přípravku garantováno do konce doby použitelnosti. Probicus® Premium mohou užívat děti od tří let, dospělí, rovněž těhotné a kojící ženy. Stačí užívat jednu kapsli denně.

Pokud cestujete s miminkem, nebo dítětem, které ještě nespolkne kapsli, doporučuji probiotické kapky BioLac Baby drops. Nemusí se uchovávat v chladničce a jsou vhodné pro děti již od narození. Neobsahují konzervační látky, umělá sladidla ani přidaná barviva. Miminkům a dětem do 12 let stačí podávat 5 kapek denně.