Skip to content Skip to footer

Probiotika a jejich význam – radí PharmDr. Paula Kubovičová, MPH

Probiotika a jejich význam pro zdraví

Probiotika a jejich význam pro naše zdraví. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se přirozeně nacházejí v lidském těle. Ovlivňují správné fungování nejen trávicího, ale i imunitního systému. Probiotika  hrají důležitou roli u dospělých, ale i u dětí, batolat a novorozenců. Aby byly jejich příznivé účinky co nejintenzivnější, je důležitý správný výběr a konzumace přiměřeného množství probiotik. Patří k nim především bakterie mléčného kvašení (Laktobacily a Bifidobakterie), kvasinky (Saccharomyces) a jiné druhy tzv. „Přátelských“ bakterií.

Měly by děti užívat probiotika?

Probiotika a jejich význam u dětí. Novorozenci, zejména předčasně narození, mají nedostatečně osídlené sliznice střeva bakteriemi mléčného kvašení, což může být příčinou častých kojeneckých kolik a nafukování, hlavně v prvních měsících života.

U starších dětí jsou probiotika nedílnou součástí léčby při častém užívání antibiotik, která zhoršují osídlení střev zdravými bakteriemi. V konečném důsledku nedostatečné přijímání probiotik může ovlivnit i náš imunitní systém a způsobit chronická střevní onemocnění v dospělosti. Po léčbě různých bakteriálních infekcí antibiotiky se následně u dětí může vyskytnout břišní diskomfort nebo průjem. Probiotika na základě evropských doporučení z roku 2008 jsou lékem první volby spolu s rehydratací i při akutních dětských průjmech a průjmech vyvolaných rotaviry.

Studie, zrealizovaná v roce 2014 potvrdila výrazně nižší výskyt průjmů a břišního diskomfortu u dětí, které byly hospitalizovány s bakteriální infekcí, kterým vedle antibiotické léčby byly podávány probiotické kapky BioLac Baby drops. Rovněž potvrdila, že ve skupině dětí, které neužívaly tyto probiotické kapky spolu s antibiotiky byl výskyt průjmů až 9,95 krát vyšší.

Jaká probiotika jsou pro děti vhodná?

Přípravek BioLac Baby kapky od slovenské společnosti GENERICA obsahuje dva probiotické kmeny:

Kmen Bifidobacterium breve patří do rodu Bifidobacterium. Bifidobakterie byly již v roce 1899 zjištěny ve výkalech kojených dětí. Jsou nejpočetnějšími druhy přítomnými v jejich střevě, což se považuje za primární důvod pro větší odolnost kojenců před nemocemi. Tyto bakterie udržují optimální fungování tlustého střeva, vyznačují se velmi dobrou interakcí se střevní sliznicí. Prodlužuje se jejich čas působení na sliznici střeva a zároveň mohou příznivě ovlivňovat imunitní odpověď a tím i celé zažívání. Z klinických studií vyplývá, že jejich nejdůležitějším úkolem je tvorba antibiotických látek a produkce organických kyselin, které snižují pH a účinně působí proti „špatným“ patogenním mikroorganismům.

Lactobacillus plantarum vylučuje, přirozeně v těle se vyskytující, antibiotikum laktolín, který je znám svou schopností vázat jednu z esenciálních aminokyselin – lysin, která má pozitivní účinek v boji proti různým patogenům. Chrání základní živiny, vitamíny, antioxidanty a eliminuje toxické složky stravy.

Proč je BioLac Baby kapky vhodné probiotikum pro vaše dítě?

Od prvních dnů po narození dítěte je vhodné podávat probiotika ve formě kapek. BioLac Baby drops jsou vyrobeny patentovanou metodou tzv. mikroenkapsulací, která zlepšuje přežití kultur v trávicím traktu. Kmeny jsou chráněny proti vlivům žaludečních a žlučových kyselin uzavřením do mikrokapslí, což zajišťuje jejich bezpečnou dopravu do tlustého střeva. Tím se zlepšuje jejich účinek a stabilita. Obnovují mikroflóru, zlepšují zvládání břišních kolik, bolestí břicha, nadměrnou plynatost, podporují imunitu a normalizují stolici při průjmech nebo zácpě. Navíc, tato forma je komfortní, protože probiotika lze skladovat při pokojové teplotě i po otevření.

Zdroj: Karol Králinský Lenka Šarinová a Marie Rebová, Probiotika a jejich využití v dětském věku BioLac Baby kapky Generica výsledky studie realizované na Slovensku, Pediatrie 2014 9 (5)

PharmDr. Paula Kubovičová, MPH

Lékárna Tri veže, Bratislava