Skip to content Skip to footer

Poznáte rozdíl mezi kyselinou listovou a folátem? Zde se ho dozvíte.

Kyselina listová – folát je také známá jako vitamin B9. Obě jsou často považovány za ekvivalentní a zaměnitelné formy kyseliny listové, ale jejich využití v lidském těle je odlišné. Jaké jsou tedy rozdíly?

Folát je přirozená aktivní forma vitamínu B9 a je přímo dostupná v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Tělo ho využívá ve své nezměněné formě a jeho minimální doporučená denní dávka je 400 mikrogramů u dospělých a 150 až 200 mikrogramů u dětí. Člověk si však nedokáže vytvářet zásoby folátu, proto je potřebný jeho denní příjem buď v přirozené nebo uměle vytvořené podobě.

Například v jedné porci špenátu s objemem 240 ml (v imperiálních jednotkách 1 šálek) je přitom asi 263 mikrogramů folátu, což je přibližně 65 % požadované denní dávky. Podobná porce brokolice obsahuje 26 % denní dávky. Citrusy jako jsou pomeranče nebo papája 10 až 17 %. Bohatým zdrojem těchto látek je také salát, čočka a luštěniny.1 Foláty v potravinách jsou však velmi nestabilní a tepelnou úpravou se může jejich obsah snížit až o 50 %.

Kyselina listová je syntetická forma vitaminu B9 a používá se k obohacení potravin a doplňků stravy. Lidské tělo si ji samo nedokáže vytvořit, a aby ji mohlo využít, musí ji zpracovat na aktivní formu výše zmíněného folátu. Na takovou přeměnu však organismus potřebuje specifický enzym (methyltetrahydrofolátreduktázu – MTHRF).

Nicméně výzkum ukázal, že téměř šest z deseti Evropanů má genovou mutaci, která zhoršuje aktivitu tohoto enzymu. Důsledkem je, že nedokáží přeměnit dostatečné množství kyseliny listové na folát.2

Ženy plánující těhotenství a těhotné ženy do 3. měsíce by přitom měly denně přijímat nejméně 400 mikrogramů kyseliny listové a od 4. měsíce až 600 mikrogramů denně. Někteří odborníci dokonce doporučují její užívání už tři měsíce před početím, ale také během těhotenství a kojení.

Kyselina listová v aktivní formě přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství a podporuje zdravý vývoj nervové soustavy dítěte v těle matky. Přispívá také ke zdravému fungování imunitního systému, pomáhá zmírnit pocit vyčerpání nebo únavy a hraje důležitou roli pro správné fungování psychiky a při krvetvorbě.

Nedostatečný příjem kyseliny listové během těhotenství může představovat vyšší riziko spontánního potratu, resp. rozvoj závažné neurologické poruchy u dítěte.1

V současné době je známo několik forem kyseliny listové. Zvláště je rozšířena vápenatá sůl 5-methyltetrahydrofolátu. Je to jediná forma kyseliny listové, která dokáže proniknout do buněk těla bez nutnosti ji aktivovat.

Společnost GENERICA přináší na náš trh nejnovější a revoluční aktivní formu kyseliny listové čtvrté generace v přípravku Active Folic. V čem je revoluční?

Novinka Active Folic obsahuje folát nejnovější čtvrté generace Quatrefolic®tato nová forma aktivní kyseliny listové se od jiných forem odlišuje dlouhodobou stabilitou, vysokou rozpustností ve vodě a bezpečností. Další výhodou je, že prochází žaludeční bariérou až do tenkého střeva, díku tomu se dostává ve vyšších dávkách do těla. Dokonce je schopna vytvářet zásoby.3

Jelikož jde o aktivní formu kyseliny listové (folát) je jedinečným přínosem zejména pro lidi, kteří patří mezi nositele zmiňované genové mutace, která znemožňuje přeměnu neaktivní kyseliny listové na aktivní a tělem využitelný folát.

Je vhodný pro těhotné ženy, děti od 14 let, dospělé i starší osoby jako doplněk stravy s vysokou dostupností a využitelností v lidském organismu.

Literatúra:

  1. Smith AD, Kim YI, Refsum H. Is folic acid good for everyone? Am J Clin Nutr. 2008 Mar;87(3):517-33.
  2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/
  3. http://www.quatrefolic.com/quatrefolic_vs_folic.php
  4. https://www.generica.sk/produkt/active-folic-tbl-30/

 

PharmDr. Paula Kubovičová, MPH

Lekáreň Tri veže, Bratislava