Skip to content Skip to footer

Je pro organismus dobré, když je zima taková „nijaká“?

Na mnoho lidí nepůsobí současné počasí zrovna nejlépe – absence pravé zimy, změny tlaku, teplotní výkyvy – na náš imunitní systém to působí negativně. Pro toto období netypické „teplo“ způsobuje množení virů a bakterií. Objevují se zejména respirační onemocnění, především virového původu. Mohou se však objevit i bolesti hlavy, závratě, poruchy nálady, u dětí se setkáváme s trávicími obtížemi (průjmy, zvracení – střevní virózy).

Co dělat? Je potřeba zejména posilovat imunitu – nejlépe otužováním a zvýšeným příjmem vitamínů v podobě pestré stravy. Na prevenci sezónních onemocnění a podporu imunity je potřebný vitamín D – nejlépe v kapkové formě či v kapslích, protože přirozeným způsobem (tedy ze slunce či ze stravy) ho v zimním období nezískáme. Nedostatek vitaminu D se projevuje i poruchami nálad, depresemi. Dobrou variantou je čistý vitamín D ve formě kapek na bázi olivového oleje, který nezatěžuje žaludek. Vitamin D je jako prevence před chřipkou a nachlazením stejně důležitý jako známé „céčko“, pouze se o tom tolik nemluví.

Na akutní podporu imunity doporučuji přírodní preparáty s obsahem více látek, čímž se spojuje a násobí jejich účinek (jde o synergii účinku). Například extrakt z černého bezu a aceroly podporuje správnou funkci dýchacích cest a imunitu. Je dostupný i ve formě sirupu nebo cucavých tablet  v kombinaci s přírodním vitaminem C a zinkem.

 

MUDr. Alena Kadlíčková

Ambulance dětského a dorostového lékařství

Trnava