Skip to content Skip to footer

Nezapomínejte na déčko!

Říká se mu také sluneční vitamin a to proto, neboť ho získáváme ze slunečního UV-B záření. S výjimkou letních měsíců, tedy celé tři čtvrtiny roku, ho máme v těle nedostatek. Řeč je o vitaminu D, který je ve skutečnosti látkou mnohem širšího významu, než jak si většinou představujeme. Jde o hormon, který působí komplexně na celý organismus a to nejen v dětství, ale i v dospělosti. Kromě správného vývoje a růstu kostí i zubů významně ovlivňuje imunitu, správné fungování svalů a má vliv na celkovou psychickou a fyzickou pohodu.

Vitamin D je vhodný pro všechny věkové kategorie, ale užívat by ho měli hlavně děti. Nepodávat vitamín D dítěti s odůvodněním, že mu stačí pobyt na slunci, je nesprávné. V našich zeměpisných šířkách je kromě léta nedostatek přirozeného vitamínu D. Pokud se vám zdá, že během celého roku přece svítí slunce, které jako zdroj „déčka“ bohatě postačuje, jste na omylu. Během podzimních, zimních a jarních měsíců pronikají sluneční paprsky atmosférou v nepříznivém úhlu a tak se v našem těle vitamin D netvoří v dostatečném množství. Během léta zase používáme ochranné krémy, které tvorbu vitamínu D blokují.

Pro zdravý vývoj a růst podáváme vitamin D už od 2.- 3. týdne věku a minimálně do konce dovršeného druhého roku života. Protože děti do jednoho roku bychom slunečnímu záření neměli vystavovat vůbec, je nutné podávání vitamínu D během celého roku bez přerušení. A to nejen u kojenců, ale během celého dětského věku a také v období dospívání. Samozřejmě, využijeme ho i my dospělí, vždyť pevné kosti, zuby a správné fungování imunity chceme mít všichni.

Nedostatek vitaminu D v těle se ze začátku projevuje nenápadně: u kojenců měkkým záhlavím, což je první znak, že dochází k nedostatečnému ukládání vápníku a fosforu do kostí. Když se daný stav neřeší, mohou se objevit deformace páteře, pánve, končetin, děti pohybově zaostávají, mají ochablé svalstvo, nechutenství, neprospívají, jsou dráždivé. U některých se mohou objevit i křeče. Podobné deformace kostry se objevují i ​​u starších dětí, děti jsou nižšího vzrůstu, zaostávají ve vývoji, bývají častěji nemocné, více se jim kazí zuby.

S příchodem podzimu, ale i během zimních a jarních měsíců byste měli vitamín D pravidelně doplňovat, neboť ze slunce ani ze stravy potřebnou denní dávku rozhodně nezískáte. Při výběru vhodného výživového doplňku zohledněte původ vitamínu D i pomocné látky, které daný preparát obsahuje.

Hledejte kvalitní přípravky, které obsahují čistý vitamín D3 značky Quali®-D, získaný z lanolinu. Ten pochází z vlny ovcí, které se chovají na pastvinách ve vysoko položených částech Austrálie a Nového Zélandu. Je to nejčistší vitamín D3 bez alergenů, živočišných přísad, geneticky nemodifikovaný. Je to tatáž forma jakou tělo přirozeně produkuje v pokožce vystavené slunečním paprskům. Vitamin D3 v kapkách, které jsou na bázi olivového oleje navíc nezatěžují žaludek ! Neobsahuje tedy středně nasycené triglyceridy, které mohou způsobovat trávicí potíže, jako jsou bolesti bříška, nadýmání, průjem nebo zácpa. Neměly by obsahovat ani žádné konzervační látky, umělá sladidla či přidaná barviva. Pokud k tomu budou mít navíc certifikovaný dávkovač pro snadné a přesné dávkování  – máte vybráno!

MUDr. alena Kadlíčková

Ambulance dětského a dorostového lékařství

Trnava