Skip to content Skip to footer

Bolavé hrdlo, chrapot, dráždění ke kašli či suchá sliznice úst? Existuje účinné a šetrné řešení?

Povídali jsme si s  MUDr. Irinou Šebovou, CSc., MPH,

přednostkou DORLK LF UK a NÚDCH v Bratislavě.

 

Paní doktorko, na jakém principu vlastně fungují různé cucavé pastilky?

Většina volně prodejných přípravků obsahuje antiseptika či anestetika, v poslední době nastal doslova „boom“ lokálně působících antibiotik. Antibiotika však účinkují pouze proti bakteriím, které ve většině případů nejsou původcem akutního zánětu sliznice. Nejčastěji se totiž jedná o virové záněty sliznice hltanu a hrtanu. Antiseptika rovněž většinou působí pouze proti bakteriím a účinkují jen povrchově, přičemž infekce se odehrává v hloubce tkání. Lokální anestetika zase rychle zmírní bolest, ale pouze na krátký čas. Navíc zmíněné preparáty jsou určeny pouze na krátkodobé užívání, při dlouhodobém užívání mohou narušit přirozenou ústní mikroflóru či způsobit systémové nežádoucí účinky. Na výběr jsou ještě různé bylinné pastilky, které sice nemají nežádoucí účinky, ale neochrání sliznice proti virům a bakteriím a nezabrání dalšímu šíření infekce.

Co doporučujete pacientům s akutními potížemi hrdla a hlasivek?

Do popředí se dostává koncept zvlhčení podrážděné sliznice v oblasti ústní dutiny, hltanu a hrtanu, jakož i potřeba ochrany a regenerace podrážděné, případně vysušené sliznice. Novinkou v této oblasti je zdravotnický prostředek hydro pastilky. Jsou určeny na široké spektrum diagnóz jako je bolest v krku při nachlazení, chrapot a / nebo dráždění ke kašli při nachlazení nebo při alergii či vlivem suchého vzduchu (klimatizace, vytápění), pro namáhané hlasivky (povolání jako učitel, řečník, herec, zpěvák) a pro pacienty s chronickými onemocněními, které způsobují suchost sliznice (porucha činnosti slinných žláz, postradiační zánět u onkologických pacientů).

Čím se nové pastilky liší od ostatních produktů?

Jsou jedinečné svým složením a mechanismem účinku. Obsahují tzv. hydrogel komplex, který při cucání pastilek vytváří na sliznici ochranný film proti průniku a šíření bakterií a virů. Díky kyselině hyaluronové zároveň intenzivně zvlhčují vysušenou a podrážděnou sliznici. Obsažený panthenol sliznici navíc regeneruje a hojí. Sliznice se tak může lépe a rychleji uzdravovat a znovu nabýt svou původní obranyschopnost vůči vnějším vlivům. Výhodou je, že v případě potřeby se mohou Hydro pastilky užívat i dlouhodobě. Týká se to hlavně pacientů s chronickými onemocněními, které způsobují suchost sliznice nebo lidí, kteří pracují v suchém, teplém či prašném prostředí, případně často namáhají své hlasivky.